please answer by solving
Attachments:

Answers
Answered by
9
Answer:
yoo!! bro ✌✌
your answer is option C. 1296 km.
speed of jet = 240 m/s
time = 60 min + 30 min = 90 min = 90 × 60 = 5400 seconds.
Distance = speed × time
therefore, 240 × 5400 = 1296000 meters.
= 1296 km.
Answered by
3
Answer:
Answer is C=1296
Step-by-step explanation:
The Speed of a Jet Flame is 240 metres per second, and the distance covered by it in one and a half hour is:
Jet Flame = 240 m/s
1 m/s = 3.6 km/h
240 m/s = 12.96 km/h
12.96 km/h + (12.96 / 2 = 6.48 km/h)
The Speed of the Jet Flame is 19.44 km/h
And the Distance Covered is 1296 meters
Similar questions
English,
2 months ago
Math,
2 months ago
World Languages,
3 months ago
Hindi,
3 months ago
English,
11 months ago
Science,
11 months ago
Social Sciences,
11 months ago