Please answer my question
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
I sent a Attachments
m = hi / ho
hi = height of images
ho = height of object
hi/ho = v/u
so basically we calculate v
Given
u = -15cm
Power by it focal length
P = 1/f
f = -10cm (-ve because Concave lens )
By mirror formula
1/v = 1/u - 1/f
put value along with sign
You get V = -6cm
Solved
hi/ho = v/u
put value
Ans = 8/5cm
Regards
Dr Harsh
Answered by
1
Answer:
hope this answer helps you please mark as brainliest
Attachments:


Similar questions