Physics, asked by rajalakshmimd85, 4 months ago

please answer my question​

Attachments:

Answers

Answered by MystícPhoeníx
67

Answer:

40kgm/s is the required answer.

Explanation:

According to the Question

It is given that,

  • Mass of object,m = 20kg
  • velocity ,v = 2m/s

we need to calculate the momentum of the body.

As we know that momentum of the body is calculated by the product of mass and velocity .

  • p = mv

where,

p denote Momentum

m denote mass

v denote velocity

Substitute the value we get

➻ P = 20×2

➻ P = 40kgm/s

  • Hence, the momentum of the object is 40kgm/s.
Answered by CopyThat
8

Answer:

40 Kgm/s

Explanation:

Given :

  • Mass (m) = 20 Kg
  • Velocity (v) = 2 m/s

To find :

  • Momentum (p)

Solution :

Using the formula:

=> p = mv

Substituting we get:

=> p = 20 × 2

=> p = 40

∴ The momentum of the object is 40 Kgm/s.

Similar questions