please answer my question.
Attachments:

Answers
Answered by
2
V=I×R
I=12÷300
V in 100 ohm resistor=12/300×100
=4V
Answered by
1
Answer:
hope it helps
please mark it as brainlist
Attachments:

Similar questions
History,
9 months ago
English,
9 months ago
Social Sciences,
9 months ago
Math,
1 year ago
Science,
1 year ago
Environmental Sciences,
1 year ago