please answer the above question
Attachments:

Answers
Answered by
1
The 2 parts are of equal mass therefore they will have equal velocity or speed.
Therefore it will be = 1/2 *2 *(100)^2
=10000J
=10^4 J
Make it the brainliest answer
Therefore it will be = 1/2 *2 *(100)^2
=10000J
=10^4 J
Make it the brainliest answer
Similar questions
Science,
10 months ago
Social Sciences,
10 months ago
Chemistry,
10 months ago
History,
1 year ago
Science,
1 year ago