Physics, asked by roseflowersanuaja, 1 year ago

Please answer the question

Attachments:

Answers

Answered by BrainlyConqueror0901
3

\blue{\bold{\underline{\underline{Answer:}}}}

\green{\tt{\therefore{E_{net}=1.8\times 10^{8}\:N/C}}}

\orange{\bold{\underline{\underline{Step-by-step\:explanation:}}}}

 \green{\underline \bold{Given :}} \\  \tt:\implies Two \: charges =  + 4 \mu C \: and \:  + 6  \mu  C \\  \\  \tt :\implies Distance \: between \: charges = 2 \: cm \\  \\ \red{\underline \bold{To \: Find :}} \\  \tt:  \implies Net \: electric \: field \: at \: mid \: point = ?

• According to given question :

 \tt \circ \:  q_{1}  = 4 \mu \: C =4\times 10^{-6}\:C\\  \\  \tt \circ \:r = 1 \: cm = 0.01 \: m\\  \\  \bold{As \: we \: know \: that}  \\  \tt: \implies  E_{1} =  \frac{k q_{1} }{ {r}^{2} }  \\  \\ \tt: \implies  E_{1} =  \frac{k \times 4\times 10^{-6}}{ {(0.01)}^{2} }  \\  \\ \tt: \implies  E_{1} =0.04k  \:  N/C-  -  -  -  -  (1) \\  \\  \tt \circ \:   q_{2}  = 6 \mu \: C =6\times 10^{-6}\:C \\  \\  \tt \circ \: r = 1 \: cm = 0.01  \: m\\  \\  \bold{Similarly : } \\ \tt: \implies  E_{2} =  \frac{k q_{2} }{ {r}^{2} }  \\  \\ \tt: \implies  E_{2} = \frac{k \times 6\times 10^{-6}}{ {(0.01)}^{2} }  \\  \\ \tt: \implies E_{2} = 0.06k \:  N/C-  -  -  -  - (2) \\  \\  \bold{For \: net \: electric \: field: } \\ \tt: \implies  E_{net} = E_{2} - E_{1} \\  \\ \tt: \implies  E_{net} = 0.06k - 0.04k  \\  \\ \tt: \implies  E_{net} = 0.02k \:  \\  \\ \tt: \implies  E_{net} = 0.02 \times 9 \times  {10}^{9}   \\  \\  \green{\tt: \implies  E_{net} =1.8 \times  {10}^{8}   \: N/C}

Answered by ItzArchimedes
52

GIVEN:

  • Two charges +4μc & +6μc
  • Distance between the charges = 2cm

TO FIND:

  • Net electric field intensity at mid point

SOLUTION:

As per the question

q₁ = 4μc = 4 × 10-⁶

q₂ = 6μc = 6 × 10-⁶

r = 1cm = 0.01 m = 10-² m

__________________

We know that

E= kq/

→ E₁ = k × 4 × 10-⁶/(10-²)²

→ E₁ = 0.04kN/C

__________________

Similarly

Finding E

E = kq/

→ E₂ = k × 6 × 10-⁶/(10-²)²

→ E₂ = 0.06kN/C

Finding net electric field (Eₙₑₜ)

→ Eₙₑₜ = E₂ - E₁

→ Eₙₑₜ = 0.06 - 0.04

→ Eₙₑₜ = 0.02kN/C ……( Answer )

Similar questions