Please answer this fast
Attachments:

palnitya:
it should be 240/7 km/h
Answers
Answered by
1
Average speed = total distance / total time taken
A. Speed = (120×2)/{(120÷40) +( 120 ÷ 30)}
= 240/7 = 34.28km/hr
A. Speed = (120×2)/{(120÷40) +( 120 ÷ 30)}
= 240/7 = 34.28km/hr
Similar questions
Biology,
9 months ago
Social Sciences,
9 months ago
Hindi,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
Biology,
1 year ago