please answer this ....no spam .....--_--
Attachments:

Answers
Answered by
0
Please find below the solution to the asked query:
ω0 = x
ω1 = x+18
t = 5s
now,
from first equation of motion for rotational motion:
ω1 = ω0 + αt
x+18 = x + 5α
α = 3.6 rad/s
now,
I = 1/2 MR2
I = 1/2 × 500 × 0.52
I = 62.5 kgm2
Now,
Torque applied = Iα = 62.5×3.6= 225 N-m
Similar questions