Physics, asked by sandhyaashok91pcolil, 1 year ago

Please answer this question...

Attachments:

Answers

Answered by Trisha3010
2

given :

magnification=m=-4[since it is real and magnified]

v= 60cm

object distance=u=?

magnification =m=V/u

u= 60/-4 =-15cm

Focal length=f=?

f=1/v - 1/u

=1/60 +1/15

=4+1/60

=5/60

f=60/5

=12cms

∴ Foal length of convex lens=12cm

Power=P=?

p=1/f (in m)

=100/f ( in cm)

=100/12

=+8.33 Diopters

Answered by AbdJr10
1

Answer:

4 =  \frac{v}{u}  \\u =  \frac{60}{4}  \\ u \:  = 15 \\ by \: lense \: formula \:  \\  \frac{1}{f}  =  \frac{1}{v}  -  \frac{1}{u}  \\  \frac{1}{f}  =  \frac{1}{60}  -  \frac{1}{15}  \\ f \:  =  - 20

hope the answer will help you

Similar questions