Please answer this question
Attachments:

Answers
Answered by
1
Explanation:
the the force required to to stop the vehicle is a product of mass and negative acceleration that is
F=m*a
Attachments:

Answered by
0
Mass of vehicle = 1500 kg
The retardation required = -1.7 m s^-2
Force = mass * acceleration
Thus, the force between road and vehicle = 1500×−1.7=-2550 N
One thing worth noticing is that this is a friction force.
Similar questions
English,
6 months ago
English,
6 months ago
English,
6 months ago
Science,
11 months ago
Computer Science,
11 months ago
Political Science,
1 year ago
English,
1 year ago
Math,
1 year ago