Physics, asked by feeauna, 3 months ago

please answer this question ​

Attachments:

Answers

Answered by chauhanreetu673
1

Answer:

Given:

Initial velocity= 36km/h=36x5/18=10m/s

Final velocity =54km/h=54x5/18=15m/s

Time =10sec

Acceleration = v-u/ t

=15-10/10=5/10=1/2=0.5 m/s2

Distance =s=?

From second equation of motion:

S=ut +1/2 at^2

=10*10+1/2*0.5*10*10

=100+25

=125m

So distance travelled is 125m

Explanation:

MARK BRAINLIEST

Similar questions