Physics, asked by RaoVishesh, 1 year ago

please answer this question

Attachments:

Answers

Answered by Anonymous
1

kinetic energy at highest position=(K)= 1/2m(ucos)^2

=1/2 m (v cos 45)^2

= 1/4mv^2


RaoVishesh: thanx
Similar questions