please answer with steps
Attachments:

Answers
Answered by
3
Here,
force on the car=m×a=6m
when it start pulling the block of same mass then
in that case
total mass=m+m=2m
force=6m
a=f/m
a=6m/2m=3
Hence the acceleration of both will be 3m/sec^2
{hope it helps}
Similar questions