Math, asked by Aqsakhan2137786, 1 year ago

please do this question.....

Attachments:

Answers

Answered by MonarkSingh
1
\huge\boxed{\texttt{\fcolorbox{Red}{aqua}{Hey Mate!!!}}}

Time = 7 min 30 sec
= 7 x 60 +30
=420 + 30
=450 seconds
Now
For 6 km Car covers the distance in = 450 sec

For 1 km Car cover the distance in = 450/6 sec

For 36 km Car cover the distance in=
 =  \frac{450}{6}  \times 36 \\  = 450 \times 6 \\  = 2700 \: seconds \\  =  \frac{2700}{60}  \\  = 45 \: minutes
Hope it helps you
Similar questions