Please explain it
the answer should be 2400
Attachments:

Answers
Answered by
2
Answer:
C. P. = ₹2400
Step-by-step explanation:
Initial profit % = 12 %
New profit % = 18 %
The S. P. has increased by ₹144
.'. The profit also has increased by ₹144 as the C. P. remains unchanged.
Increase in profit %
= (18-12) %
= 6 %
Let the C. P. be ₹x
.'. Increase in profit
= 6/100 × ₹x
= 3/50 × ₹x
= ₹3x/50
By the problem,
3x/50 = 144
=> x = 144 × 50/3
=> x = 48 × 50
=> x = 2400
.'. C. P. = ₹2400
Answered by
1
Answer:
2400
Step-by-step explanation:
Attachments:

Similar questions