please gove the answer quickly
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
on 50kg one
Step-by-step explanation:
as force is proportional to the mass
F= ma
Answered by
0
We need to apply more force on the block whose mass is 50 kg.
EXPLANATION:
Weight = mass × g
For block 1 : w= 20×10=200
For block 2: w= 50×10=500
Hence weight of block 2 is high so it requires more force to displace
Similar questions