Please help answer this
Attachments:

Answers
Answered by
2
Answer:
1270 cm^3
Step-by-step explanation:
Volume of cone = 1/3( π r^2 h)
= 1/3 ( 3.14 × 9 × 9 × 15 )
= 3.14 × 3 × 9 × 15
= 1271.7 cm^3
Approximating to nearest tenth, we get 1270 cm^3.
Similar questions
Sociology,
3 months ago
Computer Science,
3 months ago
Science,
6 months ago
Hindi,
6 months ago
Math,
1 year ago