please help it is urgent
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer: B) 100 N ; 2 * 10^-2
Explanation: using equation of motion
v^2 -u^2 = 2as
1 - 0 = 2a * 0.01
1 = 0.02a
a = 50 m/s^2
now we know
F = ma
F = 2 * 50
F = 100 N
we know that
v = u + at
1 = 0 + 50t
t = 1/50
t = 2 * 10^-2
Answered by
1
ANSWER BY MANAS817
Similar questions