Physics, asked by ridhaanaaz123, 4 months ago

Please help with this one

Attachments:

Answers

Answered by mahanteshgejji
1

Explanation:

1) resistance of each part = 50/5 = 10Ω

resistance after parallel connection = R/n = 10/5 = 2Ω

option (a) is correct

2) c) potential diff between A and B

3) b) 1 volt

4) c) 2+4+6 = 12 Ω

5) 1/Rp = 1/3 + 1/6+ 1/18

= (6 +3 +1)/18

= 10/18

Rp = 18 / 10 = 1.8 Ω

option (d) is correct

Similar questions