Physics, asked by jannatchadha12, 8 months ago

please show the solving too

Attachments:

Answers

Answered by kkumarkartik675
1

Answer:

Resistance of a wire R=

A

ρl

where ρ= resistivity, l= length, A= cross section of the wire.

As both have same material and length so R∝

A

1

Thus,

R

1

R

2

=

A

2

A

1

=

1

3

⇒R

2

=3R

1

.

here R

1

is the resistance of thicker wire so its resistance R

1

=10Ω (given)

so, R

2

=3(10)=30Ω

As they are connected in series so the equivalent resistance is

R

eq

=R

1

+R

2

=10+30=40Ω

Similar questions