Physics, asked by poojapangoria, 1 year ago

please solve fast for making yourself BRAINLIST ​

Attachments:

Answers

Answered by tahabrigade
2

Answer:

There are three Qs here...

Tell us which one to solve..

Answered by bhumikamangela040420
0

Answer:

Explanation:

1)Momentum = mass × velocity

= 200/1000 × 36 × 5/18

= 2 kgm/s

2)3= m(v-u)

3= 200/1000(v-10)

3×5 = v-10

V= 15 + 10 = 25 m/s

3)F× t = mv

F= 3/0.3

= 10 N

Similar questions