please solve
It's uegent
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d70/8da7417e600d002eefa1ae18bf13dab4.jpg)
Answers
Answered by
1
Answer:
Step-by-step explanation:
Let the Cost of 1 kg of apple be = x
Cost of 1 kg of grapes = y
According to the question -:
2x+y =160
4x+2y=300
Above is the algebraic representation. For geometric representation, plot the above two equations on a graph paper.
Similar questions