Please solve q6 it's very urgent
Attachments:

Answers
Answered by
0
Let the number of shares be x
Nominal value = Rs. 100
Dividend is 6%
Annual income = x × 100 × 6/100 = 6x
Annual income of half shares x/2 = 6x/2 = Rs. 3x
Selling price of shares at a discount of 10% hence selling price of a share is 100 - 10 = Rs. 90
x/2 × 90 = 45x
Investment is 45x
Shares = 3/4x d%= 7%
Nominal Value = Rs. 50
Market Value = Rs. 60
Amount Invetsed = 3/4x × 7/100 × 50 = 21/8x
Change in income 3x - 21/8x = Rs. 120
a.) x = shares = 320
x = shares = 320 b.) Shares sold = 160
Shares sold = 160 c.) Initial income = 6 × 320 = Rs. 1920
Similar questions