Please solve the attached one
Attachments:

Answers
Answered by
0
Soap = 2000 (including GST)
Surf packet = 200 (including GST)
Let Cost of Soap without GST (18%) be X
Therefore X * 1.18 = 2000
X= 1694.91
GST = 305.09 ===> CGST & SGST = 305.09 / 2 = 152.545 each
Let Cost of Surf Packet without GST (18%) be Y
Therefore Y * 1.18 = 200
Y= 169.49
GST = 30.51 ===> CGST & SGST = 30.51 / 2 = 15.255 each
1. Products Costs = X+Y = 1694.91 + 169.49 = 1864.4
2. GST = 305.09 + 30.51 = 335.60
2(a). CGST = 152.545 + 15.255 = 167.8
2(b). SGST = 152.545 + 15.255 = 167.8
Similar questions