please solve the following question
Attachments:

Answers
Answered by
3
By using this,
15grams or 0.015kg of bullet with speed 300 m/sec and 3kg gun recoil with speed suppose ‘v’.
0.015×300=3×v
4.5÷3=v
v=1.5m/sec
15grams or 0.015kg of bullet with speed 300 m/sec and 3kg gun recoil with speed suppose ‘v’.
0.015×300=3×v
4.5÷3=v
v=1.5m/sec
Dirgha:
sorry,your number
Answered by
0
Answer is 1.5m/s.
Hope it helps you.
Hope it helps you.
Similar questions
Math,
9 months ago
English,
9 months ago
Biology,
9 months ago
Computer Science,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
English,
1 year ago