Physics, asked by senkartik, 1 year ago

please solve the problem

Attachments:

Answers

Answered by Sahilkuppa
0

Answer:

1.12 m/s^{2}

Explanation:

GIVEN : initial velocity(u) = 60km/h = 60 x 5/18 =  ≈16.6 m/s

              final velocity(v) = 80 km/h = 80 x 5/18 =  ≈22.2 m/s

             time taken(t) =  5 seconds

acceleration(a) = final velocity(v) - initial velocity(u)/ time taken

a = 22.2 - 16.6/5

  =  5.6 / 5

  = ≈ 1.12 m/s^{2}

HOPE IT HELPS

PLEASE MARK AS BRAINLIEST

Similar questions