Please solve the question
Attachments:

Answers
Answered by
7
Rationalising Factor of (a+b)=a-b
In Question 1

Rationalize The Given By √6-√5

We Get √6-√5
Value of √6=2.449
Value of √5=2.236
Subtract it
√6-√5=2.449-2.236
=0.213
Answer=0.213
In Question 2

Rationalize The given by √5-√3

Value of √5=2.236
6√5=6×2.236=13.416
Value of √3=1.732
6√3=10.392
Now
6√5-6√3=13.416-10.392
=3.024
Now,

Answer=1.512
In Question 3

Rationalising Factor of a-b=a+b
Now Now Multiply Given by
4√3+3√5

Value of √3=1.732
4√3=4×1.732
=6.928
Value of √5=2.236
3√5=3×2.236=6.708
4√3+3√5
=6.928+6.708
=13.636
Now

Answer=4.545
Remember
a²-b²=(a+b)(a-b)
Rationalising Factor of (a+b)=(a-b)
Rationalising Factor of (a-b)=(a+b)
In Question 1
Rationalize The Given By √6-√5
We Get √6-√5
Value of √6=2.449
Value of √5=2.236
Subtract it
√6-√5=2.449-2.236
=0.213
Answer=0.213
In Question 2
Rationalize The given by √5-√3
Value of √5=2.236
6√5=6×2.236=13.416
Value of √3=1.732
6√3=10.392
Now
6√5-6√3=13.416-10.392
=3.024
Now,
Answer=1.512
In Question 3
Rationalising Factor of a-b=a+b
Now Now Multiply Given by
4√3+3√5
Value of √3=1.732
4√3=4×1.732
=6.928
Value of √5=2.236
3√5=3×2.236=6.708
4√3+3√5
=6.928+6.708
=13.636
Now
Answer=4.545
Remember
a²-b²=(a+b)(a-b)
Rationalising Factor of (a+b)=(a-b)
Rationalising Factor of (a-b)=(a+b)
arshan51:
4.545
Similar questions
Physics,
8 months ago
Physics,
8 months ago
English,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago
Math,
1 year ago