please solve these all or anyone
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
Q.1 solution :-
Given that
Discounted price = 680.
The market price of the shirt be x.
Then, discount = market price - discounted price.
X * 15% = X - 680
680 = X - X*15%
680 = X ( 1- 15/100)
680 = X*85/100
X = 800
Q.3 solution :-
The seller increases price of the article costing 480 by 15%.
Then, the new price of the article is 480 + 480*15% = 552
Then,
Give 14% discount.
The discounted price will be = 552- 552*14%
discounted price = 474.72
Since, it occurs loss.
The loss % = [ (480-474.72)/480 ]* 100
Loss % = 1.1 %
Answered by
4
Answer:
[tex]
<Style>
Div{
Color:red;
Font:family;cursive;
Padding:10px;
Height:100px
}
answer:1.1%
</style>
Similar questions