Science, asked by addy333, 1 year ago

please solve this problem

Attachments:

addy333: thanks

Answers

Answered by atharvvtiwari
0

Answer:

1.25

Explanation:

Refractive index of a medium = speed of light in vacuum / speed of light in the medium

Speed of light in vacuum = 3 × 10^8 m/s

Therefore, answer = (3 × 10^8) ÷ (2.4 × 10^8) = (3) ÷ (2.4) = 5/4 = 1.25

Similar questions