please solve this problem immediately.
Attachments:

Answers
Answered by
1
Explanation:
V = IR
V = 2.5× 4
V= 10 V
hope it helps guys
Answered by
2
Answer:
Hume pta h ki....
Voltage(v) = current (I)×resistance(R)
v = 2.5 × 4
v = 10V
Mujhe asha h ki isse apki sahayata mili hogi.
Similar questions
Geography,
8 months ago
English,
8 months ago
History,
1 year ago
Math,
1 year ago
Political Science,
1 year ago