Physics, asked by neeraj77747, 1 year ago

please solve this..question......​

Attachments:

Answers

Answered by kriyamaths
1

Answer:12V

Explanation:on solving the resistors in series and parallel,we get net resistance=3 ohm

We know that, ohm's law,V=IR

12=I(3)

I=4A

to find potential difference across 4 ohm resistor,we again use ohm' slaw.

V=4*3=12v

hope this helps you

Similar questions