please solve this question. .....21 (2)
Attachments:

Answers
Answered by
0
Surface area of remaining solid = 6L2 - πr2 + πrℓ, where r and l are the radius and slant height of the cone.
ℓ = √(72 + 142) = 7√5
L = 14 cm
r = 14/2 = 7 cm
Surface area of remaining solid = (1022 + 154√5) cm2.
ℓ = √(72 + 142) = 7√5
L = 14 cm
r = 14/2 = 7 cm
Surface area of remaining solid = (1022 + 154√5) cm2.
Similar questions
Computer Science,
10 months ago
Math,
10 months ago
Physics,
1 year ago
Physics,
1 year ago
Science,
1 year ago