please solve this question
Attachments:

Answers
Answered by
0
C.P. of sugar = 4500 Rs.
Let the Gain % of on the remaining sugar = x %
Therefore 1/3 × 4500 × 1.1 + 2/3 × 4500 × (1 + /100 ) = 4500 × 1.12
1/3 × 4500 × 1.1 + 2/3 × 4500 × (1 + /100 ) = 4500 × 1.12
1650 + 3000 + 30 = 5040 or = 13%
Similar questions