please solve this question
Attachments:

Anonymous:
Why Shruti
Answers
Answered by
5
length of lace = circumference of the
circle
=2×3.14×0.75
=4.71
cost=15×4.71
=70.65
approximately 71 Rs
Answered by
3
◾Diameter = 1.5 m
So, Radius = 0.75 m
◾Now,
Circumference is
= 2 *
= 2 * 3.14 * 0.75 m
= 4.71 m
◾Then,
Cost of the lace
= Rs. (15 * 4.71)
= Rs. 70.65
⚫
That's it..
Similar questions