Physics, asked by Ashley234, 1 year ago

please solve this question in details...plzzzzz

Attachments:

Answers

Answered by yashsaxena29
1

do one thing

convert speed of train in m/sec then add it up with speed of man


yashsaxena29: want a sol.
yashsaxena29: here it goes
yashsaxena29: speed of train in m/sec=90*1000/3600=100
yashsaxena29: 100m/sec
yashsaxena29: then
yashsaxena29: speed of man=1m/sec
Ashley234: ok
yashsaxena29: total speed of man with respect to ground=25+1=26m/sec
yashsaxena29: thats your answer
yashsaxena29: enjoy
Similar questions