Science, asked by ashoksona, 1 year ago

please solve this question its very urgent .

Attachments:

Answers

Answered by BrainlyMOSAD
37
Resistance of each bulb are , r = V^2 / p

= (220)^2 / 10

= 4840 ohm


total resistance in the circuit R =

220v / 5A

= 44 ohm

let n be the number of bulbs ( each resistance to r) to be connected in parallel to obtain a resistance R.


clearly,

R = r / n

or

n = r / R

4840 ohm / 44 ohm

= 11.0

be brainly

Similar questions