Chemistry, asked by bhramarbar15, 11 months ago

please solve this question quickly​

Attachments:

Answers

Answered by yuvrajmehta7929
2

1. mass if 0.5 mile of NH3 = 8.5u

2. no. of particles = no. of moles × 6.0 × 10²³

no. of particles = 0.25 × 6 × 10²³

= 1.5 × 10²³

3.number of moles = 0.5 moles.

Answered by siddharthlekawale88
1

Explanation:

1. mass if 0.5 mole of NH3 = 8.5u 2. no. of particles = no. of moles x 6.0 x 1023

1. mass if 0.5 mole of NH3 = 8.5u 2. no. of particles = no. of moles x 6.0 x 1023no. of particles = 0.25 x 6 x 1023

1. mass if 0.5 mole of NH3 = 8.5u 2. no. of particles = no. of moles x 6.0 x 1023no. of particles = 0.25 x 6 x 1023= 1.5 x 1023

1. mass if 0.5 mole of NH3 = 8.5u 2. no. of particles = no. of moles x 6.0 x 1023no. of particles = 0.25 x 6 x 1023= 1.5 x 10233.number of moles = 0.5 moles.

Similar questions