Math, asked by sapna1650, 1 year ago

please solve this questions

Attachments:

Answers

Answered by tanushaum
2

Answer:

450

Step-by-step explanation:

Let the maximum marks be x

We are given that 36% of the maximum marks is required to pass a test

So, passing marks = 36% of x

We are given that a student gets 123 marks and is declared failed by 39 marks

So, passing marks = 123+39 = 162

So, 36\% \times x =16236%×x=162

\frac{36}{100}\times x =162

100

36

×x=162

x =162\times \frac{100}{36}x=162×

36

100

x =450x=450

Hence the maximum marks is 450

Similar questions