please tell me answer fast.[3rd question ]
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d95/f12968f40966a5b42ce5bbd9fbb3b369.jpg)
Answers
Answered by
0
Answer:
96
Step-by-step explanation:
156/13= 12
12×8= 96
therefore the cost of 13 mangoes is 96rs
Answered by
0
Step-by-step explanation:
1: Cost of 13 apples = Rs.156
Cost of 1 apples = 156/13
Rs. 12
Cost of 8 apples = Rs 12× 8
Rs 96
2: Length of rope= 18.9 m
cutting rope = 8.7 m
how much rope is left = 18.9 m - 8.7 m
= 10.2 m
Similar questions