Math, asked by anmolthind2008, 5 months ago

please tell me answer fast.[3rd question ]​

Attachments:

Answers

Answered by divyajachopade
0

Answer:

96

Step-by-step explanation:

156/13= 12

12×8= 96

therefore the cost of 13 mangoes is 96rs

Answered by bestforyou
0

Step-by-step explanation:

1: Cost of 13 apples = Rs.156

Cost of 1 apples = 156/13

Rs. 12

Cost of 8 apples = Rs 12× 8

Rs 96

2: Length of rope= 18.9 m

cutting rope = 8.7 m

how much rope is left = 18.9 m - 8.7 m

= 10.2 m

Similar questions