please tell me it's urgent please
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
No. of pencils sold=125
Step-by-step explanation:
It is given in the question that:
- Shopkeeper's profit per pen=₹1
- Shopkeeper's loss per pencil=₹0.40
According to the question,
- In a particular month, she sells 45 pens.
This will result in profit of: 45×₹1=₹45
- She incurs an overall loss of ₹5
Which can be seen as (-5-45=-50)
Therefore she must be getting a loss of ₹50 by selling pencils.
Therefore,
Total number of pencils sold= Total loss/Loss by one pencil
=₹50/₹0.40
=₹500/₹4
=125
Therefore total pencils sold in that month are=125
Similar questions
CBSE BOARD XII,
1 month ago
CBSE BOARD XII,
1 month ago
Computer Science,
2 months ago
Math,
2 months ago
Biology,
11 months ago
Social Sciences,
11 months ago
Science,
11 months ago