Physics, asked by akshayiswarya, 2 months ago

please tell me the answer.Its a humble request ​

Attachments:

Answers

Answered by rajshreyansh363
0

it's 20, 0, 10 ,0 this is the correct answer

Answered by AdityaNarayananM
1

Answer:

Explanation:

As deduced from the graph

a. Initial Velocity = 20 m/s ( at t=0 s)

b. Final velocity  =  0 m/s    (at t=10s)

c. Time taken     =  10 s

d. Now as the velocity of the object keeps on decreasing, we assume that frictional force opposes it's motion by providing a negative acceleration which  is the slope of the velocity time graph

Slope = Change in y coordinate / Change in x coordinate

          = 0 - 20 / 10 - 0

          = -2 ms⁻²

Force = Mass x Acceleration

          = 0.02 kg x 2 ms⁻²

           = 0.04 N

Similar questions