Science, asked by vanisahu2007, 10 months ago

please tell this please

Attachments:

Answers

Answered by pavanm630p8keas
0

Answer:

initial velocity = 10

final velocity = 0

a = 0-10÷20

a= - 0.5

retardation = 0.5 m/s^2

Answered by mahi735
0

Initial speed of the car =10 m/s. Or u= 10m/s.

When car driver applied brake its final velocity becomes 0m/s. Or v= 0m/s.

Time or t = 20s.

Retardation = v-u/t

-10/20 = -0.5 m/s².

PLEASE Thank my answers.

Similar questions