plese answer this q. fast
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
use formula v=P/I
Explanation:
mark brainlest
Attachments:

Answered by
1
We know that P = VI
Here, V= 1.5 volt and I = 1 Ampere
So P = 1.5 multiplied by 1 = 1.5 Watt.
Here, V= 1.5 volt and I = 1 Ampere
So P = 1.5 multiplied by 1 = 1.5 Watt.
Similar questions
Math,
7 months ago
Social Sciences,
7 months ago
Environmental Sciences,
7 months ago
Hindi,
1 year ago
Physics,
1 year ago
Physics,
1 year ago
Physics,
1 year ago
Physics,
1 year ago