Pls answer the question....
Attachments:

Answers
Answered by
1
Given,
Mass=2Kg
time=2sec.
Displacement=x=t³/3

Now,instantaneous Velocity=

Instantaneous Acceleration=

Now in Acceleration in:
the First sec.=2×1=2
the Second sec. =2×2=4.
So Total Acceleration=2×4=8
So Force=mass×acceleration
→Force=2×8=16J
I think This is How you solve The Question...
Hope it Helps... Thank you...
Mass=2Kg
time=2sec.
Displacement=x=t³/3
Now,instantaneous Velocity=
Instantaneous Acceleration=
Now in Acceleration in:
the First sec.=2×1=2
the Second sec. =2×2=4.
So Total Acceleration=2×4=8
So Force=mass×acceleration
→Force=2×8=16J
I think This is How you solve The Question...
Hope it Helps... Thank you...
darshanadash24pd6kdp:
i need your help
Similar questions
Social Sciences,
9 months ago
Chemistry,
9 months ago
Math,
9 months ago
Chemistry,
1 year ago
Political Science,
1 year ago