pls answer this question
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
Rs 1300
Step-by-step explanation:
MP=100%
d%=8%
SP1=92%
again,
p1= 15%
sp2=115% cp=100
HERE, sp2=sp1
⇒115%=92%
⇒(cp)100= 92/115 * 100 =80%
So, mp=100% , sp1= 92% , cp= 80%
(overall profit)p2= sp1 - cp = 92- 80 =12%
given , 12%=156
⇒1%= 13
⇒(mp)100% = 13* 100 =1300
Similar questions
Math,
7 months ago
History,
7 months ago
Science,
7 months ago
Computer Science,
1 year ago
Math,
1 year ago