pls answer urgently
Don't spam
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
hii
here is ur answer!
V(velocity)=d(s)/dt means differentiation of displacement with respect to time
so V dt =d(s)
integration on both sides
S= integration of V with respect to t(time)
so that means s is the area under graph of velocity and time
In time 1-2sec displacement =area under graph
=area of rectangle
= base ×height =2×2=4
In time 2-3 sec diplacement = area of trapizium
=0.5×1×(2+6)=4
in time 3-4 displacement= area of triangle
=0.5×1×6=3
In time 4-5 displacement=area of triangle
= -0.5×1×6= -3
In time 5-6 diplacement = -1×6= -6
In time 6-8 diplacement = 2×4=8
TOTAL displacement =4+4+3-3-6+8=10m
Answer:10m
plz help I want brainliest ans for ace
Similar questions