Chemistry, asked by riwaajdharan16, 1 year ago

Pls can anyone solve this?

Attachments:

Answers

Answered by dimplekhosla1p4qphu
0

Sorry can't solve this..............

Answered by shubhamjoshi033
0

The value of x is 3

Explanation :

The above reaction can be given as :

MClₓ + x AgNO₃ = x AgCl + M(NO₃)ₓ

MClₓ used = 0.1 mol

AgNO₃ used = 500 ml of 0.6 M = 0.5 * 0.6 = 0.3M

Hence the moles ratio of MClₓ and AgNO₃ = 0.1 : 0.3 = 1 : 3

From the above equation we can see that the moles ratio of MClₓ and AgNO₃ = 1 : x

Hence,

1 : x = 1 : 3

=> x = 3

Hence the value of x is 3

Similar questions