Physics, asked by krithi92, 9 months ago

Pls help me out guys..​

Attachments:

Answers

Answered by ItzNorah
3

Refer the attachment

I Hope This Would Help You..

Pls mark as Brainliest

Thank my answer and do follow..

Attachments:
Answered by Anonymous
3

\huge{\mid{\boxed{\mathbb{\color{purple}{Hola\: User}}}} \mid}

\bf\LARGE\color{silver}Question

A particle moves in a circle of radius 10cm. It's linear speed is given by v= 3t, where t is the time in second and v is in  {ms}^{ - 1} Compute the centripetal and tangenital acceleration at time t = 2s.

\bf\LARGE\color{silver}Answer

  • Centripetal Acceleration at (t) =  {3.6\: ms}^{ - 1}

  • The tangenital acceleration  \frac{dv}{dt}  =  {3ms}^{ - 2}

\bf\LARGE\color{silver}Solution : Solution

The linear speed at = 2s

V = 3t

=  {6 \: ms}^{ - 1}

The Centripetal Acceleration at (t) =2s

a \: c =  \frac{{v}^{2}}{10}  =    \frac{{6}^{2}}{10}

=  {3.6\: ms}^{ - 1}

The tangenital acceleration is at

 \frac{dv}{dt}  =  {3ms}^{ - 2}

Hope it helps uh!

Do follow and thank

Similar questions