pls solve this....need help
Attachments:

Answers
Answered by
4
Explanation:
The maximum value of friction is f max = µN
Here N + 4 = mg = 10
∴ N = 6 N
∴ fmax = 0.4 × 6 = 2.4 N
But applied force in horizontal direction is Fh = 1 N.
∵ Fh < fmax . So,static friction comes in to play.
∴ Fh = f
∴ f = 1 N
I HOPE IT HELPS ,Lalitha Didi ♥️
Answered by
1
Answer:
Kya hua Bhaiya ne kya bola
please tell me
please please please
unhone aapko koi answer diya???
please batao na
Similar questions