pls solve this questionnn
Attachments:

Answers
Answered by
0
It is the probability of getting white ball from bagB
P(E)=5÷10
=1÷2
Answered by
0
Bag A
4 white
3 black
Bag B
3 white
5 black
Bag B possibility of white balls = 3/8
vidushi99:
no its a 12th grade question
Similar questions
English,
9 months ago
Chemistry,
9 months ago
English,
9 months ago
CBSE BOARD X,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago